Onegdaj

Polecane Przeglądaj

Pielęgnacja biżuterii z brązu

Brąz to materiał, który od tysięcy lat był wykorzystywany do wyrobu najróżniejszych ozdób i broni. Biżuteria z brązu ma niepowtarzalny urok i przywodzi na myśl rękodzieło dawnych kultur. W skład stopu brązu wchodzi m.in. miedź, której zawdzięcza on swój piękny, ciepły odcień starego złota. Ta sama miedź sprawia jednak, że brąz z biegiem czasu lub pod wpływem czynników chemicznych pokrywa się patyną i ciemnieje.

Co wpływa na ciemnienie brązu?

 • woda
 • wilgotne powietrze
 • perfumy
 • kosmetyki
 • pot

Dla niektórych pokrywanie się brązu patyną stanowi cel sam w sobie i specjalnymi metodami przyśpieszają ten proces aby osiągnąć upragniony, postarzały wygląd.

Dla tych jednak, który chcieliby zachować brąz w wersji błyszczącej i niezmienionej przedstawiamy poniżej parę rad jak tego dokonać.

Jak przechowywać biżuterię z brązu?

 1. Przechowuj biżuterię najlepiej w pudełeczku lub woreczku, w miejscu zaciemnionym i suchym.
 2. Jeśli to możliwe unikaj przechowywania brązu z biżuterią, która mogłaby go zarysować.

Jak czyścić biżuterię z brązu?

 1. Ściereczka do czyszczenia srebra - świetnie się sprawdzi również do przecierania biżuterii z brązu z drobnym zanieczyszczeń. Polecamy przecierać biżuterię co parę dni.
 2. Woda z octem i solą – domowy i szybki sposób na czyszczenie brązu. Biżuterię zanurzamy w tak przygotowanym płynie, po czym dokładnie wycieramy i suszymy.
 3. Sok z cytryny – nadaje blasku i odświeża biżuterię z brązu
 4. Specjalistyczne środku do czyszczenia brązu – takie preparaty można bez problemu znaleźć na rynku jeśli nie chcemy polegać na domowych sposobach.

Promocje Przeglądaj

Nasza strona korzysta z plików cookies. Potrzebne są one do celów statystycznych oraz aby dostosować stronę do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Użytkownik ma możliwość zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.X